Blog'as

Maistas akims: ką valgyti, kad regėjimas džiugintų?

Maistas akims: ką valgyti, kad regėjimas džiugintų?Vaikystėje neretam yra tekę išklausyti pamokymų valgyti daugiau morkų, jei nori, kad akys būtų sveikos, o regėjimas nepriekaištingas. Tiesa tai ar mitas, kad morkos gerina regėjimą? Straipsnyje aptarsime ne tik morkų įtaką akims, bet ir kitus produktus, kurių tikslinga vartoti, jei norite džiaugtis puikiu regėjimu.

Morkų kaip stebuklingo maisto akims mitą galime paneigti, nes tai tebuvo II pasaulio karo metu išplatinta neteisinga informacija apie britų pilotų puikų regėjimą dėl to, kad jie valgo daug morkų. Taip buvo siekiama suklaidinti vokiečių karius. Bet visgi visiškai paneigti, kad morkos yra sveika akims, taip pat negalime. Ypač naudingas morkose esantis vitaminas A, kuriuo virsta karotinas. Šis vitaminas yra būtinas geram regėjimui užtikrinti.

Tam, kad akys gautų vitamino A, nebūtina nuolat graužti morkų ar gerti morkų sulčių, kurios toli gražu ne visiems yra gardžios. Morkomis gardinkite salotas, sriubas, dėkite jų į apkepus ir troškinius. Tiesa, vartokite morkas su aliejumi – taip gerokai efektyviau bus pasisavintas karotinas.

Mėlynių teigiama įtaka akims – mitas ar tiesa? Štai mėlynių naudos regėjimui nuginčyti tikrai nevalia. Oftalmologai bent jau šiltuoju metų laiku, kuomet miškuose uždera mėlynių, rekomenduoja jų vartoti mažiausiai po porą saujų per dieną. O tuo metu, kai mėlynių miškuose nėra, tikslinga vartoti kokybiškus maisto papildus – mėlynių ekstraktą. Šios uogos ypač naudingos pavargusioms akims, nusilpusioms. Ypatinga yra mėlynių sudėtis – ypač daug ląstelienos, gausu karotino, vitamino C, bet mažai cukraus ir kalorijų, dar mėlynėse yra angliavandenių, taninų, vitaminų, organinių rūgščių. Mėlynėse esantys antocianai saugo akies lęšiuką, gerina tinklainės bei regos nervo mitybą, vitaminas A efektyviai neutralizuoja laisvuosius radikalus, o vitaminas C atsakingas už kraujagyslių elastingumą.

Į maisto akims sąrašą būtina įtraukti ir paprikas, savo sudėtyje turinčias daug vitamino C, taip pat kitų vitaminų, kurie saugo akis. Ar žinote, kad suvalgę vieną papriką per dieną gausite reikiamą vitamino C paros normą? Paprikos turi vieną didelį pranašumą – jas apdorojant – verdant, kepant, konservuojant – visi vitaminai puikiai išsilaiko, tad drąsiai gaminkite paprikas, naudokite jas kaip patiekalų sudedamąsias dalis ir gausite nemažą pluoštą akims reikalingų vitaminų.

Špinatai – dar vienas maistas akims. Špinatai turtingi vitamino C, betakarotino, liuteino, kuris nuolat linksniuojamas, kai kalbama apie akis ir regėjimą. Špinatų specialistai rekomenduoja vartoti mažiausiai kartą per savaitę. Tiesa, jie puikiai saugo akis nuo kenksmingų ultravioletinių spindulių.

Akims naudinga ir paukštiena, pavyzdžiui, vištiena, kalakutiena, strutiena, nes joje gausu kalio, geležies, cinko ir baltymų, taip reikalingų akims. Pavyzdžiui, cinkas ypač naudingas akies tinklainei, jis prisideda saugant akis nuo išorinio poveikio, taip pat padeda įsisavinti vitaminą A.

Akims reikalingos ir omega 3 riebalų rūgštys, todėl okulistai rekomenduoja dažniau vartoti lašišos, kurioje gausu šių rūgščių. Omega 3 rūgštys reikšmingos akies obuolį supančioms kraujagyslėms. Jei Jūsų akys pavargusios, linkusios sausėti, tada lašišos vartokite mažiausia tris kartus per savaitę.

Akims svarbaus karotino yra visose raudonose, oranžinėse, geltonose daržovėse bei vaisiuose, todėl stenkitės į savo racioną įtraukti kuo daugiau šių spalvų vaisių bei daržovių. Taip pat karotino rasime grūduose, žaliose lapinėse daržovėse, kiaušinio trynyje.

Regėjimui ypač svarbus liuteinas, apsaugantis akis nuo ultravioletinių spindulių. Svarbu tai, kad organizme liuteinas nėra sintetinamas, tai reiškia, kad jis kaupiasi tik su maistu. Todėl labai svarbu vartoti produktų, kuriuose yra liuteino, pavyzdžiui, špinatų, žirnelių, pupelių, žiedinių kopūstų, kukurūzų, morkų, petražolių ir kitų žalumynų.

Be jau minėtų vitaminų A ir C, akims svarbus ir vitaminas D, gerinantis regėjimo aštrumą. Vitaminui D gauti reikėtų vartoti žuvų taukų, sviesto, sūrių. Organizme vitaminas D gaminasi ir pats, tačiau tam reikia saulės spindulių. Todėl šaltuoju metų laiku, kai natūralios saulės šviesos ir tuo labiau spindulių yra stokojama, rekomenduojama šio vitamino vartoti papildomai: arba su maistu, arba maisto papildų, vitaminų forma.

Vitaminas E – dar vienas svarbus akims ir regėjimui. Natūralūs jo šaltiniai yra kukurūzai, riešutai, špinatai, šparagai, kviečių daigai, alyvuogės ir kt.

Ne paslaptis, reikalingos medžiagos yra kokybiškiausios ir geriausia, jei pasisavinamos iš maisto. Visgi ne visuomet turime galimybių maitintis vien tik sveikai, o ir ne visus vitaminus bei mineralus galime pasisavinti iš maisto. Todėl kartais tikslinga vartoti kokybiškus maisto papildus, užtikrinančius, kad akys gaus visas būtiniausias medžiagas.

Stokojant tam tikrų vitaminų ir kitų medžiagų akys silpsta, o regėjimas prastėja. Neigiamą įtaką akims ir regėjimui daro ir tokie veiksniai kaip rūkymas, ryški saulės šviesa. Tad subalansuokite savo mitybą, papildykite racioną akims sveikais maisto produktais.

Naujienlaiškis

Užsisakykite naujienlaiškį ir gaukite geriausius pasiūlymus pirmi.

Verta paskaityti