Kontaktinių lęšių nešiojimas

1. KAIP ĮSIDĖTI KONTAKTINIUS LĘŠIUS

1.1 Nusiplauk, nusiskalauk ir nusišluostyk rankas
Visada būtina nusiplauti rankas prieš liečiant kontaktinius lęšius arba akis. Taip pašalinsi purvą ir riebalus, kurie galėtų patekti ant lęšių. Kruopštus rankų plovimas leidžia išvengti akių infekcijos. Naudok muilą, kuriame nėra aliejų, detergentų ir kvepalų, bei rankšluostį nepaliekantį plaušelių.
1.2 Atidaryk blisterį su kontaktiniu lęšiu
Kiekvienas lęšis yra sterilizuojamas ir pakuojamas sandarioje pakuotėje, vadinamoje blisteriu. Negalima naudoti lęšio, jei pakuotės apsauginė folija yra atplėšta ar pažeista! Folijoje yra atspausdinti lęšio stiprumo parametrai (Tavo refrakcija). Lęšių stiprumas gali būti skirtingas tavo dešniajai ir kairiajai akiai, todėl įsitikink, kad atidarai pakuotę su lęšiu, skirtu konkrečiai akiai. Norint išvengti klaidos, visada reikėtų pradėti nuo tos pačios akies. Neišimk iš karto abiejų lęšių iš abiejų pakuočių, nes taip juos lengviau sutepti, perdžiovinti ar sumaišyti.

Atidarius blisterį:
 • Nuplėšk apsauginę foliją ir išpilk skystį kartu su lęšiu į delno įdubimą arba atsargiai išimk lęšį iš pakuotės smiliumi.
 • Lęšiui išimti iš pakuotės niekada nenaudok pinceto ar kitų daiktų, nes tai gali jį pažeisti.
1.3 Apžiūrėk lešį
Padėk lęšį ant smiliaus pagalvėlės ir apžiūrėk jį prieš šviesą. Įsitikink, kad lęšis yra švarus, drėgnas, neįtrūkęs, neįplyšęs, ir kad niekas prie jo neprilipo. Jei lęšis yra pažeistas ar išdžiuvęs, jį būtina išmesti ir panaudoti kitą. Atsimink, stenkis visada liesti lęšį pirštų pagalvėlėmis, vengiant kontakto su nagais, kurie jį gali pažeisti.
1.4 Įsitikink, kad lęšis guli tinkama puse
Patikrink, ar lęšis guli tinkama puse. Netinkama puse įdėtas lęšis gali sukelti diskomfortą ir regos ryškumo sumažėjimą.

1 METODAS: Padėk lęšį ant smiliaus pagalvėlės ir patikrink jo formą.


Lęšis ant Tavo piršto turi būti dubenėlio formos. Lęšis ant Tavo piršto turi būti dubenėlio formos. Jei lęšio forma primena lėkštutę, tai reiškia, kad lęšį reikia išversti į kitą pusę. Jei lęšio forma primena lėkštutę, tai reiškia, kad lęšį reikia išversti į kitą pusę.
Lęšis ant Tavo piršto turi būti dubenėlio formos. Jei lęšio forma primena lėkštutę, tai reiškia, kad lęšį reikia išversti į kitą pusę.


2 METODAS: Sulenkimas tarp pirštų.

 • Padėk lęšį tarp nykščio ir smiliaus ir pabandyk jį sulenkti.
 • Jei lęšio kraštai linksta į vidų, lęšis yra tinkama puse.
 • Jei lęšio kraštai išsigaubia į išorę, lęšį reikia išversti.
Lęšio sulenkimas tarp pirštų.
3 METODAS: Surask užrašą išgraviruotą lęšio krašte. (PASTABA: ne ant visų lęšių būna užrašas)
 • Padėk lęšį ant smiliaus pagalvėlės ir pažiūrėk į jį prieš šviesą.
 • Jei lęšis yra tinkama puse, žiūrint iš išorės krašte turi matytis užrašas.
 • Jeigu lęšis yra išverstas, užrašas irgi bus apverstas. Lęšį reikia atsargiai išversti į kitą pusę.
1.5 Lęšio įdėjimas į akį
 • Padėkite lęšį ant dešinės rankos (arba kairės, jeigu taip bus patogiau) smiliaus pagalvėlės. Įsitikink, kad pirštas yra sausas, nes kitu atveju lęšis prie jo prilips ir bus sunku įsidėti.
 • Pridėk tos pačios rankos didįjį pirštą prie apatinių blakstienų ir pabrauk žemyn apatinį voką.
 • Kitos rankos pirštais pakelk ir prilaikyk viršutinį voką.
 • Padėk lęšį tiesiogiai ant akies (ragenos) atsargiai atitraukdama/mas smilių.
 • Pažiūrėk žemyn ir paleisk pirmaapatinį voką, po to viršutinį.
 • Atsargiai sumirksėk kelis kartus. Lęšis turi pats automatiškai atsistoti akies centre.
Jei atsiktinai lęšis iškris, perplauk jį daugiafunkciniu tirpalu, kad dezinfekuotum! Jeigu tavo lęšis gerai prigludęs prie akies ir užtikrina gerą regėjimą, gali pakartoti "žingsnius" su kitu lęšiu. Naudojant peroksidinį tirpalą kontaktinių lęšių valymui ir priežiūrai, praplovimui reikia naudoti fiziologinį tirpalą.

Tavo akių gydytojas gali pasiūlyti Tau alternatyvius lęšių įsidėjimo būdus, kurie Tavo atveju gali būti tinkamesni.


Jeigu lęšis neužtikrina ryškaus regėjimo ir/arba dirgina akį, patirkink galimas priežastis:
 • lęšis neatsistojo ties akies centru, žiūrėk "lęšio padėtis akyje";
 • lęšio paviršius yra suteptas:
  • išimk lęšį, patikrink ar ant paviršiaus nėra kosmetikos, riebalų ar kitų nešvarumų;
  • prieš įsidedant kuopščiai praplauk lęšį daugiafunkciniu tirpalu arba steriliu fiziologiniu druskos tirpalu;
 • netinkamas lęšis akyje - perdėk lęšį į kitą akį.
 • lęšis įdėtas į akį netinkama puse.
 • lęšis yra įplėštas arba pažeistas - nenaudok to paties lęšio pakartotinai, išmesk jį ir įsidėk naują.
Jeigu ir toliau lęšis dirgina akį, išsiimk jį ir susisiek su savo akių gydytoju.

Lęšio padėtis akyje

Kartais įsidėjimo arba nešiojimo metu lęšis gali pasislinkti ant akies baltymo. Jeigu lęšis yra pasislinkęs, reikia jį lokalizuoti ir masažuojamais judesiais perstumti atgal į vietą. Jei lęšis iškrito iš akies, geriausia jį pakeisti nauju. Jei lęšis yra tinkamoje vietoje, bet nepaisant to regėjimas yra neryškus ir nepasitaiso mirktelėjus, lęšį reikia išimti, išvalyti ir dezinfekuoti pagal akių gydytojo rekomendacijas.


2. LĘŠIŲ IŠĖMIMAS


2.1 Nusiplauk, nuskalauk ir nusišluostyk rankas bei paruošk dėklą lęšiams, kuris yra pridedamas prie daugumos lęšių priežiūros tirpalų pakuočių.
2.2 Patrauk žemyn apatinį voką
Įsitikink, kad lęšis yra akyje. Pažiūrėk į viršų nepakeliant galvos. Patrauk žemyn apatinį voką dešniosios rankos didžiuoju pirštu.
2.3 Patrauk lęšį žemyn
Visą laiką žiūrėdama/as į viršų, pridėk tos pačios rankos smiliaus pagalvėlę prie lęšio apatinio krašto ir pabrauk jį žemyn, ant akies baltymo.
2.4 Išimk lęšį iš akies
Visą laiką žiūrint į viršų, atsargiai paimk lęšį smiliumi ir nykščiu. Atsargiai išimk lęšį iš akies ir atlikus priežiūros veiksmus padėk jį į dėklą, kad neišdžiūtų.

Pakartok 2.2 - 2.4 punktus su antruoju lęšių.

DĖMESIO: Atsimink, kad lęšius reikia dėti į atatinkamą lęšių dėklo dalį, tai yra dešinįjį lęšį į dalį, kur pažymėta "R", kairįjį į nepažymėtą dalį arba pažymėtą raide "L".

3. KONTAKTINIŲ LĘŠIŲ PRIEŽIŪRA

Ant kontaktinių lęšių kaupiasi įvairios apnašos, kurios gali tapti tinkama terpe bakterijomis vystytis. Lęšių valymą būtina atlikti reguliariai, nes netgi plika akimi nematomos apnašos tampa mikroorganizmų buveine. Todėl rekomenduojama valyti ir dezinfekuoti lęšius kiekvieną dieną juos išėmus. Tam reikia naudoti priežiūros tirpalą, rekomenduojamą akių gydytojo, nes netinkamos priemonės gali sudirginti akis. Tirpalo instrukciją ir kitą svarbią informacija rasi pakuotėje esančiame lankstinuke.

DĖMESIO:
Būtina prisiminti, kad kartą panaudotas tirpalas negali būti naudojamas pakartotinai! Kiekvieną dieną lęšių dėkle pakeisk tirpalą nauju.

Jei tai yra būtina, Tavo akių gydytojas gali rekomenduoti Tau naudoti kitus, papildomus preparatus Tavo lęšių priežiūrai. Prieš pakeisdama/as priežiūros sistemą, arba esant bet kokioms abejonėms, pasikonsultuok su savo gydytoju.
Atsimink, kad negalima maišyti skirtingų priežiūros priemonių!

Negalima kontaktinių lęšių plauti su nesteriliu vandeniu, nes tai gali užteršti juos mikroorganizmais, o galiausiai sukelti akių pažeidimus. Lęšių negalima virinti. Minkštų lęšių priežiūrai negalima naudoti priemonių skirtų kietiems lęšiams.
Naujienlaiškis

Užsisakykite naujienlaiškį ir gaukite geriausius pasiūlymus pirmi.

Verta paskaityti