Pasak JAV Užkrečiamųjų ligų kontrolės ir prevencijos centro (CDC), medicinos darbuotojai dirbantys fronto linijoje koronaviruso pandemijos metu, turėtų nešioti akių apsaugą, pavyzdžiui apsauginius akinius arba apsauginius veido skydus, todėl natūraliai kyla klausimas ar paprasti akiniai taip pat suteikia apsaugą?
Didžiosios Britanijos medicinos žurnalas „Contact Lens & Anterior Eye“ paskelbė penkių akių priežiūros specialistų neseniai atliktą tyrimą, kuriame teigiama, kad įprasti akiniai neapsaugo.
Nėra jokių mokslinių įrodymų, kad paprastų receptinių akinių nešiojimas suteikia apsaugą.
Tyrime rašoma, kad nėra jokių mokslinių įrodymų, jog paprastų receptinių akinių nešiojimas suteikia apsaugą nuo COVID-19 ar kitų virusų pernešimo, taip pat šiuo metu nėra įrodymų, kurie patvirtintų padidėjusią riziką užsikrėsti COVID-19 nešiojant kontaktinius lęšius, o ne receptinius akinius.
„Paprastų akinių rėmelis nėra sandarus, todėl nesuteikia izoliacijos nuo oro, patenkančio į akis, dėl to, įprasti akiniai negali suteikti reikiamos apsaugos.“ – teigia Lyndon Jones, pagrindinis straipsnio autorius, Kanados Vaterlo universiteto Akių tyrimų ir edukacijos centro direktorius.
Šie tyrimų rezultatai sutampa su CDC rekomendacijomis sveikatos priežiūros darbuotojams. Centras rekomenduoja jiems nešioti apsauginius akinius arba vienkartinius apsauginius veido skydus, kurie uždengia veido priekį ir šonus. CDC taip pat pabrėžė, kad nėra jokių įrodymų leidžiančių manyti, kad kontaktinių lęšių nešiotojai labiau rizikuoja užsikrėsti COVID-19, nei akinių nešiotojai.
Žmonėms, nedirbantiems sveikatos priežiūros srityje yra raginami nenaudoti medicinos darbuotojams skirtų apsauginių priemonių, ypač N95 respiratorių, kurių ištekliai šiuo metu yra labai riboti. Tačiau CDC neseniai pateikė rekomendacijas būnant viešoje vietoje dėvėti medžiagines apsaugines kaukes, kai sunku išlaikyti tinkamą atstumą nuo kitų žmonių.
Kovo mėnesį Amerikos oftalmologijos akademija patarė kontaktinių lęšių nešiotojams grįžti prie akinių dėvėjimo, norint užkirsti kelią koronaviruso plitimui, iš dalies dėl to, kad žmonės akių gleivinę liečia rečiau, kuomet nešioja akinius, o ne lęšius.
Akademijos atstovas tinklalapiui „MarketWatch“ teigė, kad profesinės asociacijos rekomendacijos vis dar nėra atmentamos.
„Faktas tas, kad nėra daug žinoma apie COVID-19 ir jo poveikį akims. Kaip oftalmologai, mes sprendžiame pagal tai kas yra žinoma apie kitus virusus ir kaip jie gali būti asimptomiškai pernešami ašaromis.“ – teigė Thomas Steinemann, klinikinis organizacijos atstovas.
Žmonės yra linkę liesti akies gleivinę rečiau, kuomet dėvi akinius, o ne kontaktinius lęšius.
Thomas Steinemann taip pat pridėjo - „Dauguma pacientų nesilaiko tinkamos kontaktinių lęšių higienos, todėl patartina pacientams pagalvoti ar ne vertėtų, kuriam laikui, padaryti pertraukos nuo kontaktinių lęšių.“ Tačiau, prieš tai minėtas tyrimas atskleidė, kad kontaktinių lęšių ir akinių nešiotojai yra panašioje rizikos zonoje, kai šnekame apie koronavirusą. Nei vienas, nei kitas sprendimas nėra saugesnis, nebent žmogus serga, tuomet jis turėtų nešioti akinius, teigė L. Jones. Ir taip pat pridėjo, kad tai taikoma sergant visomis ligomis, ne tik COVID-19 – liga, sukelta naujojo koronaviruso.
L. Jones teigimu: „Priėmus tokį sprendimą, apribojamos galimybės išsivystyti betkokiam uždegiminiui atsakui (tokiam kaip paraudusios, skaudančios akys), kuris gali pasireikšti po virusinės infekcijos.“
L. Jones taip pat teigia, jog jei nesergate, galite nešioti arba akinius, arba kontaktinius lęšius. Žmonės turėtų visada plauti rankas ir jas nusausinti, prieš liečiant betkurią veido dalį, nesvarbu ar jie nešioja kontaktinius lęšius ar akinius, ar iš viso neturi jokių problemų su regėjimu.
Panašiai pataria ir CDC, jų teigimu, kontaktinių lęšių nešiotojai ir toliau turėtų rūpintis saugiu lęšių nešiojimu ir nepamiršti higienos įpročių. L. Jones teigimu, itin svarbu, kad žmonės, nešiojantys akinius, reguliariai juos plautų ir nusausintų, nes virusas sukeliantis COVID-19, gali gyventi ant akinius sudarančio plastiko.
Balandžio pradžioje, beveik 200000 iš 634975 patvirtintų užsikrėtimo atvejų JAV, buvo aptikti Niujorko valstijoje. Bent 51770 žmonės šioje šalyje, jau pasveiko. JAV pirmauja tarp pasaulio šalių, kaip didžiausią užsikrėtusių skaičių ir mirties atvejų (net 27940) turinti šalis, taip teigia Johns Hopkins Whiting inžinerijos mokyklos sistemų mokslo ir inžinerijos centrai.
Daugiau nei trečdalis JAV patvirtintų mirčių įvyko Niujorke, ir vos per pastarąsias 24 valandas skaičius padidėjo dar 752 atvejais. Šie skaičiai neatspindi mažiausiai 3778 žmonių, kurie mirė Niujorke, tačiau nebuvo testuoti dėl koronaviruso, nors jų mirties liudijimuose įrašyta, kad jie greičiausiai mirė dėl ligos susijusios su COVID-19, teigia šalies sveikatos atstovai.
Niujorko gubernatorius Andrew Cuomo trečiadienį visiems niujorkiečiams įsakė dengti savo veidus viešose vietose, kai jie negali išlaikyti tinkamo atstumo nuo kitų žmonių. Jis sakė: „Jūs einate gatve vieni? Puiku! Jūs dabar esate sankryžoje ir sankryžoje yra žmonių ir jūs būsite arti kitų žmonių? Užsidėkite kaukę. Jūs neturite teisės manęs užkrėsti.“
Kontaktiniai lęšiai
Ar turėčiau vengti nešioti kontaktinius lęšius, kad rečiau liesčiau savo veidą?
Ne, neturėtumėt. Kontaktinių lęšių nešiojimas yra saugus nepaisant mitų ir dezinformacijos, kurią galbūt neseniai girdėjote ar skaitėte. Vis tik, kas yra itin svarbu tai, kad privalote plauti rankas itin atsakingai ir kruopščiai, su muilu ir vandeniu, nusausindami nenaudotu popieriniu rankšluosčiu. Turėtumėte tai daryti prieš įsidėdami savo lęšius į akis ir prieš juos išsiimdami.
Visi kontaktinių lęšių nešiotojai, plaudami rankas ypatingą dėmesį turėtų skirti pirštų galiukams ir nykščiams, kadangi jais liečiate kontaktinius lęšius.
Mes patariame visiems kontaktinių lęšių nešiotojams sergant peršalimu, gripu, COVID-19, nustoti dėvėti lęšius, ir įsidėti juos tik po 24 valandų po to, kai visi simptomai išnyksta.
Ar turėčiau naudoti antibakterinį rankų dezinfekantą prieš liesdmas savo lęšius, ar muilas yra geresnis pasirinkimas?
Kaip jau tikriausiai žinote, Pasaulio sveikatos organizacija pataria žmonėms dažnai plauti rankas vandeniu ir muilu bent jau 20 sekundžių, ypač grįžus iš viešos vietos, ar išsipūtus nosį, arba jei nusičiaudėjote ar nusikosėjote. Jei norite pamatyti demonstraciją, kaip turėtumėte plauti rankas, spauskite čia.
Jei tuo metu nėra galimybės nusiplauti rankas su muilu ir vandeniu, patariama naudoti rankų dezinfekantą, kuriame yra ne mažiau nei 60% alkoholio.
Lęšių nešiotojams kylanti problema naudojantis tokio tipo rankų dezinfekantu yra jame esantis alkoholis. Jei nuo rankų per lęšius į akis pateks alkoholis, galite jausti diskomfortą, nes jis gali paveikti Jūsų akis. Mano patarimas būtų, likti prie vandens ir muilo, kad būtumėte įsitikinę, jog jūsų rankos nepriekaištingai švarios.
Jei įprastai nešioju mėnesinius lęšius ar vertėtų pereiti prie dieninių, kad nereikėtų taip dažnai liesti tų pačių lęšių?
Nepriklausomai nuo to ar nešiojate mėnesinius ar dieninius lęšius, vis tiek bent kartą per dieną turite juos įsidėti ir išsiimti. Vėlgi , tinkamas rankų plovimas yra svarbiausias dalykas. Turėtumėte išmesti dieninius lęšius kiekvieną vakarą, arba reguliariai dezinfekuoti savo mėnesinius ar dviejų savaičių lęšius, taip kaip nurodė Jūsų okulistas ar lęšių gamintojas.
Jei toliau nešiosiu savo mėnesinius lęšius, ar turėčiau dažniau keisti lęšių valymo dėklą?
Anksčiau mes patarėme jums, keisti savo dėkliuką kiekvieną mėnesį ir siūlome taip elgtis ir toliau. Nepamirškite, kad kiekvieną rytą turėtumėte išpilti iš dėklo panaudotą tirpalą, praskalauti dėkliuką šviežiu tirpalu ir palikti jį išdžiūti apverstą ant švarios nosinės.
Ar įsidedant ir išsiimant kontaktinius lęšius man reikėtų dėvėti chirurgines pirštines, ar tai turi reikšmės?
Tol kol, prieš įsidėdami ir išsiimdami lęšius, tinkamai plaunate rankas su muilu ir vandeniu ir jas nusidžiovinate su nauju popieriniu rankšluosčiu, nėra reikalo dėvėti pirštines (iš tiesų jas dėvint yra ganėtinai sunku įsidėti ar išsiimti lęšius, todėl geriausia to vengti!).
Ar turėčiau nustoti naudoti akių lašus, kad rečiau liesčiau veidą?
Ne. Jei jau naudojate akių lašus tiesiog turėtumėte taip pat užtikrinti, kad kruopščiai nusiplaunate rankas prieš lašindamiesi akių lašus. Nustojus naudoti akių lašus ar naudojant juos rečiau, galite pajusti padidėjusį akių dirglumą, kuris gali sukelti padažnėjusį netyčinį akių trinimą.