Blog'as

Ar morkos pagerina regėjimą tamsoje?

Ar morkos pagerina regėjimą tamsoje?Klasikinė įkalbinėjimo technika prie pietų stalo: „Valgyk savo morkas, jos padės tau geriau matyti“. Tikriausiai daugelis esate girdėjęs šią frazę iš savo tėvų, kai buvote vaikai, tam, kad įtikintų jus suvalgyti visas savo daržoves. Galbūt kai kurie iš jūsų išbandėte šią techniką ir su savo vaikais. Bet ar tai iš tikrųjų tiesa?

Ar morkų valgymas pagerina jūsų regėjimą tamsoje?

Nevisiškai. Maistingosios medžiagos ir vitaminai aptinkami morkose yra ypatingai naudingi, jie pagerina jūsų akių sveikatą ir padeda palaikyti gerą regėjimą. Vienas iš vitaminų yra vitaminas A, dar žinomas, kaip beta karotinas, kuris naudojamas akies ragenos apsaugai. Jis taip pat gali sumažinti regos praradimo, dėl su amžiumi susijusios geltonosios dėmės degeneracijos riziką. Taip pat morkose randamas liuteinas kartu su vitaminu A gali užkirsti kelią periferinio regėjimo praradimui.

Vitamino A trūkumas gali prisidėti prie sveikatos būklės žinomos kaip „naktinis aklumas“. Nuo šios būklės kenčiantys žmonės tamsoje beveik nemato. Subalansuota mityba, su tinkamu vitamino A kiekiu, gali tai ištaisyti, nors tai gali padėti tik sveikam žmogui. Taigi, morkos nesuteiks jums naktinio matymo, tačiau pagerins regėjimą ir padės kaskart tamsoje neatsitrenkti į šalia esančius objektus.

Tačiau, kodėl taip dažnai manoma, kad morkos padeda matyti tamsoje? Ši idėja buvo paskleista Didžiosios Britanijos vyriausybės.

Morkos, kaip karo metų propaganda

Morkos yra gana nekenksmingai atrodančios daržovės. Net nepagalvotumėte, kad smailios oranžinės daržovės, galėtų būti naudinga priemonė žvalgybos ginklavimosi varžybose. Tačiau „Blitz“ metu Didžiosios Britanijos informacijos ministerija (angl. The British Ministry of Information) naudojo jas norėdama atitraukti Vokietijos žvalgybos tarnybų dėmesį. Vokiečių armija buvo nustebinta, kaip britų Karališkosios karinės oro pajėgos (RAF) sugebėjo numušti jų lėktuvus tamsoje. Vokiečių bombonešiai „Luftwaffe“ turėjo bombarduoti miestus naktį tam, kad liktų nesusekti, todėl Britanijos vyriausybė nusprendė naktį atjungti elektros energijos tiekimą, užtemdyti miestus, taip apsunkindama situaciją vokiečių pilotams. Nepaisant šios tamsos, britai itin taikliai numušinėjo vokiečių lėktuvus, dažniausiai dar jiems net nespėjus perskristi kanalo.

Kokia buvo RAF sėkmės paslaptis? Morkos! Na, tam tikru atžvilgiu. Morkos užkirto kelią vokiečių armijai sužinoti tikrąją britų sėkmės priežastį, kuri buvo tuo metu moderniausia radarų sistema. Laivuose įrengti „Airborne Interception Radar (AI)“ radarai galėjo aptikti priešų bombonešių lokaciją ganėtinai iš toli. Tačiau Britanijos vyriausybė tikrai nenorėjo leisti savo priešams sužinoti apie šiuos radarus, todėl jie išradingai panaudojo Informacijos ministeriją.

Britai buvo plakatais ir laikraščiuose atsiradusiais pranešimais raginami kasdien suvalgyti atitinkamą morkų kiekį, tam kad galėtų matyti atjungus elektrą. Buvo teigiama, kad būtent taip daro britų pilotai norėdami numušti „Luftwaffe“. Tai ar vokiečių žvalgybos tarnybos tuo visiškai patikėjo ar ne diskutuotinas klausimas, tačiau svarbiausia, kad jie nesužinojo apie radarų sistemą. Ši idėja apie tai, kad morkos pagerina regėjimą tamsoje taip pat yra naudojama ir Vokietijos kultūroje, todėl galbūt Britanijos kampanija vis dėlto suveikė!

Štai ir atskleista tiesa, besislepianti už idėjos, kad morkos pagerina regėjimą tamsoje. Tikimės, kad tai nesugriovė jūsų pasitikėjimo tėvais, nes jie, taip jus ragindami, tik norėjo jums gero!

Naujienlaiškis

Užsisakykite naujienlaiškį ir gaukite geriausius pasiūlymus pirmi.

Verta paskaityti